CSAPASSUNK // EGY // CHACHAPOYÁT

– Ábel, átok kártyát szereztél, így legértékesebb kincs kártyádat el kell dobnod!
– Apa, ez biztos? Ez nem csak fordítási hiba?
– Neeeem, hiszen ez a játék Szöllősi Péter alkotása!
– Ja, Ő a Gyümi készítője? Az egész jó játék!

És ez is nagyon jó! A Játékkunyhó családnál nagyon betalált Péter új játéka! Régóta gyűjtöm a sok-sok tapasztalatot, mondatot játékaink során, ez is mutatja: a Játékkunyhóban gyakran előkerül ez a remek kártyajáték. És ma Mamának is megtanítottuk egy születésnapi tortázás után.

Kalandorként, valamikor a 30-as évek elején a dél-amerikai hegyek és erdők mélyén kalandorként kincseket keresünk. Minél többet! Minél inkább nehezebb helyzetbe hozva a többieket. Ez a játék nem az együttműködés játéka! Kőkemény szembenállást tapasztalunk a kalandorok között…

– Bercel, hagyd, hogy apa vigye el a kincseket és lesz -10 pontja!
– Héééé, nincs szövetségkötés!

Adott minden körben három kincslap, melyet mindenki megnéz. A kezdőjátékos fondorlatoskodik, agyal, mérlegel és utána titokban egyet visszarak a kincskártyák aljára, majd a maradék kettőből egyet nyíltan, egyet pedig képpel lefelé fordítva licitálásra kínál a kalandortársainak.

– A liciteket kérjük megtenni! Maximum öt öregapókát tehetsz ki!

Mindenki licitál! Kötelező a licit. Legalább egy kalandort ki kell játszani a licithez, de maximum ötöt. Hogy éppen mennyit rak ki a játékos egy fajtából, az függ a kalandorkártya „erejétől”, azaz pontértékétől, és függ a játékos taktikájától: meg akarja-e szerezni egyáltalán a kártyát, vagy sem, másra akarja-e sózni, vagy sem.

Szóval lehet matekozni rendesen, lehet mások fejével gondolkozni, ám lehet blöffölni.

Aztán szépen megfordítjuk a licitre kínált lapokat. Aki a legerősebb kalandort, vagy kalandorcsapatot állította rá a kincsek megszerzésére megszerzi mindkét kincset. Ezeket szépen típusonként maga elé helyezi képpel felfordítva szép kis gyűjteményeket létrehozva.

Ez így egyszerű, ám a matek a részletekben rejlik!

– Háromszor játszottam – mondja Ábel – és mindig úgy nyertem, hogy én maradtam egyedül játékban!

A kincskártyákon látható, hogy adott kincsből mennyi van a pakliban. Látható az is, hogy az egyes megszerzett kincsek mennyi pontot érnek. És bizony az is látható, ha túl mohóak vagyunk, vagy nagyon „jó szándékúak” társaink, akkor simán véget ér versengésünk és örökre búcsút mondhatunk a gyűjtögetésnek, hiszen az ősi istenségek átokkal sújtanak és kiesünk a játékból!

– Ez aaaaaaaz! Ábel nagyon élvezi, hogy kibabrálhat mással… – de ez most egy ilyen játék 

Ábel: Hééé, hozzám került volna Chan-Chang – rosszul osztottatok!

Igen-igen, hogy még inkább fájjon a fejünk három vezérkártya is nehezíti kalandor életünk. Ezek nagyon erős lapok, önmagukban okozhatnak licitgyőzelmet, vagy épp pl. az orosz kémnő igencsak feje tetejére állíthatja a licitet. Íme, a fagyi visszanyal esete:

– Apa, mama még nem érti, miként lehet kibabrálni a másikkal!

Mama a kémnőt is kijátszotta, ezért a licitet a legalacsonyabb értékű lapkombó „nyeri”. Mert nyilván átkozott helyzetekben forgatja fel a játékmenetet a kémnő. Ábel örült, hogy nem az övé a legalacsonyabb licit. Ám apa és Bercel ugyanolyan értékű kombó játszott ki, tehát ezek kioltják egymást, érvénytelenek ééééés maradt Ábel és a két Átokkártya… hopp… Mama nagyon is érti a kibabrálás lényegét!

Van itt még nyomkereső lap is, mely szintén bekavarhat néha valamely jópofa játékostársunk által. De ezt fedezd fel kedves játékostárs majd Te magad.

– Jaj, kimaradt az arany virágcserép!

Ja, igen, van itt még egy különlegesség, a rejtett kincslapka – ez kétféleképpen használható. Vagy kalandorokat gyűjt vele a játékos, vagy a játék végén hozzá kell tennie egy kincs sorozatához, mintha plusz egy lapot szerzett volna ebből a fajtából.

– Apa, verd le Ábelt!
– Na de a névnapján?
– Igeeeeeen!

Kivételesen nyertem Ábel névnapján. De ez egy ritka pillanat volt. És csak éppen egyetlen ponttal kerekedtem felül a máguson!

Ábel mosolyogva: Ez a játék tetszik! Lehet benne szívatni a másikat! (bocsánat a szókimondásért)

Szeretjük a CHA CHA POYA játékot, mert van benne taktika, memória használat, kockázatvállalás, gondolatolvasási képesség elsajátítási lehetőség. A kártyák nagyon jó minőségűek. A szabálytól nem kell megrettenni, ha hosszúnak tűnne: sok-sok példát és rendkívüli helyzetet mutat be részletesen.

Összegezve: Ez egy kívül-belül rendben lévő játék, melyet remélem, minél többen kipróbálnak, megismernek akár általunk is.

TOVÁBBI KÉPEK ITT!

Kövess minket! Viszjátssz!
#játékkunyhó #chachapoya #kártya #társasjáték #viszjátssz #vagabund

CHACHAPOYA
Ajánlott életkor a dobozon: 8+
Ajánlott játékos szám: 2-4
Játékidő: 25 perc (bár mi mindig 40-45 perc fejezzük be…)
Kiadó: Vagabund KIADÓ – vagabund publisher

A Játékkunyhóban kipróbálhatod a játékot hétfőnként 15 és 19 óra között és csütörtökönként ESTE7-től!

Ui: a csacsapoja indiánok a mai Peru területén éltek, a felhő harcosaiként nevezték őket, mert félelmetes harcosok hírében álltak, sokáig ellenállva az inkák hódításának.

Ui2: és hamarosan érkezik kiegészítő is a játékhoz, melynek tesztelésébe a Játékkunyhó csapat is bekapcsolódik!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.